Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kategori: saç bakımı - 142 viewsYorum Yazın
Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kuşkusuz kadınlar için en önemli ayrıntı saçlarıdır. Kabul edilmesi gereken bir diğer gerçek ise her saç modelinin her yüz tipine gitmemesi olarak bilinir. Bu nedenle yüz şeklinizi ve saç tipinizi tanıyarak doğru seçimler yaptırmalısınız yoksa sonunuz benim gibi hüsran olur. Uzun saç neredeyse her yüz tipine giden vazgeçilmezler arasındadır ancak farklı kesim yöntemleri ile yüz hatlarınızı ön plana çıkararak daha güzel bir görünüm kazanmanız da mümkündür. Yüz şekilleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Öncelikli olarak yüzünüzü tanımanız önemlidir.

1. Oval Yüze Göre Saç Modelleri

Öncelikli olarak bu yüz hattına sahipseniz eğer şanslısınız. Bu yüz şekli birçok saç modelini çok rahat taşıyabilmektedir. Bu yüz şeklinde saç modelleri konusunda genel olarak kısıtlama söz konusu değildir. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz saç kesimlerinde yüz hatlarınızın kapanmamasına özen gösterenizdir. Katlı kesimler ile yüz hatlarınızı öne çıkarmanız daha kolay olmaktadır. Uzun dalgalı ve kıvırcık saçla da yine bu yüz şekli için sıklıkla kullanılmaktadır.

2. Yuvarlak Yüze Göre Saç Modelleri

Bu yüz şekline sahipseniz genel olarak saçlarınızı ortadan ayırarak uzun ve ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Saçların üst kısımlarında artan katlar ile de yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüz tipine uygun olan bir diğer model ise elmacık kemiklerine kadar düşen perçemlerdir.

3. Kalp Yüze Göre Saç Modeli

Bu yüz hatlarında ise dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlar ise alın ve çenedir alındaki açıklığı kapatmak için iki yandan perçem kullanımı mantıklı olmaktadır. Çene kısmında yer alan sivriliğin normalleştirilmesi için bu hizada olan katların hacimli olması oldukça önemlidir. Genel olarak uzun veya orta uzunlukta saç kesimleri de bu tarz yüzlere oldukça yakışmaktadır.

4. Kare Yüze Göre Saç Modeli

Kare yüzlerde sivri geçişler söz konusudur bu köşelerin kapatılması için doğru kesim oldukça önemlidir. Bu kısımların yumuşatılması saçlarla mümkün olduğu için bu tarz kesim ve saç şekli kullanılması önemlidir. Küt saçlar ve katlı kesimleri gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Yüzünüzü ovale yakınlaştırmak içinse perçem kullanmanız önemlidir.

5. Üçgen Yüze Göre Saç Modeli

Bu yüzde dikkat çeken özellikle dar çenedir. Bu nedenle seçilecek olan saç modellerinde dar çenenin arka plana itilmesi yönünde olmalıdır. Bu ise kesim hileleri ile saç uçlarına verilecek hacimlerle sağlanabilmektedir. Çene hizasından başlayarak yapılan orantılı dalgaların olması sizi oldukça hoş bir görünüme sahip olmanıza neden olacaktır. Uzun saçlarda bu yüz için ideal bir kullanıma sahipken kısa saç modelleri tercih edilmemelidir.

6. Uzun Yüze Göre Saç Modelleri

Uzun ve geniş yüzlerde uzun ve düz saç modelleri oldukça güzel görünmektedir. Bu tip yüzlerde uzunluğun genişlikten fazla olması orantısızlığı durumunun aza indirilmesi için dalgalı ya da kıvırcık uzun saç modelleri kullanılmalıdır. Kısa saç sevenlerdenseniz çene hizasında kesimleri kullanabilirsiniz. Yüzünüzü daha oval göstermek için düz kahkülleri yada perçemleri kullanmanız mümkündür. Kakül kullanacaksanız eğer teninizin renginden bir kaç ton koyu saç rengi ya da gölgeli saçları tercih edebilirsiniz.


Sena Alsan

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!