Yaz Dizileri

Kategori: Genel - 122 viewsYorum Yazın
Yaz Dizileri

Yaz başladı neredeyse bitiyor yaz dizileri ile ilgili yazmak yeni mi aklına geldi diyeceksiniz katılıyorum ama yaz bitmeden yazmalıyım.

Her yaz olduğu gibi Türk televizyon dünyası klişeleri arasında yer alan aşkın, bakışmaların, denizin ve kumsalın oldukça bol olduğu bir dizi furyası içerisindeyiz. Başrollerini son yıllarda güney kore dizilerinden etkilenerek soğuk karizmatik yaradılışlı erkeklerin ve sevimli kızların oynadığı diziler..

Ben bir iki tanesinin bir kaç bölümüne denk geldim ısrarla izlediğim bir dizinin olmayışıda kendimle ilgili sevdiğim bir alışkanlık. Dizilerde genellikle kızcağızımız fakir ama gururlu, erkek ise zengin ama mağrur gerisi bildik hikaye, dizilerin yarısı bakışmalar ile geçiyor absürt nitelikli komedi yapmaya çalışan abartılı oyunculukları göz dolduran yardımcı karakterler ise sıklıkla gına getiriyor. Diziler ise toplumumuzun genişleyen mezhebine vurgu yapıyor çünkü artık normal kızlarımızın erkek evlerinde kalması ev arkadaşlarının da aynı rahatlıkta olması ve bu kızların ailelerinin dizi boyunca neredeyse telefon konuşmaları haricinde ortada olmaması. Bu dizileri izleyenler arasında yer alan genç kuşak kafasında oluşan algıda ise oldukça normalleşen hayat algısını düşünebiliyor musunuz?

Gerçek mi peki bu hikayeler ya da güney kore dizi sektörü olmasa bizler ne izleyeceğiz. Biraz yaratıcı olun yaa biraz değerlerimize vurgu yapın yıpranan ahlaki kurallarımızı diriltme yönünde adım atın. Tamam ben de çok tutucu bir aileye sahip değilim ama sınırlar olmalı. Siz dizilerde şirin şirin anlatıyorsunuz ya bu hikayeleri gerçek hiç de öyle değil açın gazete okuyun olmadı hayatı takip edin. Normalleşen değerler ile çatışan gelenekler var bu ülkede. Bizden hikayeler olsun bu dizilerde gençlerimizin aşktan daha önemli meseleleri var bence onları vurgulayın. Mesela sınavlar var bitmeyen, atanamadığı için manavlık yapan öğretmenler var, zehir gibi kafaları olmasına rağmen okuyamayan zar zor okusa bile arkası olmadığı için asgari ücrete tabi ömür çürütenler var. Bunları konu alın hayır konu ile ilgili senaryo yazdırmak zor ise ben yardımcı olurum size.

Yaz dizileri, kış dizileri genel anlamda duyarsız bir toplum amaçlamamalı bence hiç mi yok gerçekci hikayeler ile ilgilenen insanlar var. Hayat zengin evlerinin dramı, patronuna aşık kızlardan çok daha acımasız emin olun.

Hayalleri ve hatayı tezat olan üniversiteyi bin bir zorlukla bitirip ne kendine ne etrafına fayda sağlayamadığı için kendini körelmeye mahkum etmiş olan bir yığın gencimiz var bizim. Ama Maalesef bir yaz dizisi senaryosu çıkmaz onların hayatından ya da hiç biri bir Kerim Can Durmaz değil neticede…


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!