Uykusuzluk ve Uykusuzluğun En Önemli Nedeni

Kategori: Sağlık - 984 viewsYorum Yazın
Uykusuzluk ve Uykusuzluğun En Önemli Nedeni

İnsanlar son dönemlerde uyku problemleri ile uğraşmaktadırlar. Bunun sebepleri arasında stres, çok düşünme ve günün yorgunluğudur. Son zamanlarda bir garip hastalık haline gelen teknolojik cihazlar insanların uykularını bölmektedir. Bu cihazlardan cep telefonu yatak odamızda hatta koynumuzda bizle birlikte adeta aynı yatakta yatmaktadır. Güzel bir şekilde uyumak ve sabahları okula ve iş yerinize dinç bir şekilde uyanmak istiyorsanız artık cep telefonunuz yada laptop gibi cihazınızdan ayrılmanın vakti gelmiş ve geçmektedir.

Uyku probleminizi çözmek için biz dahil bu teknolojik cihazlardan uzak durmak gerekmektedir. Gece yatağa girdiğinizde telefonunuzu kapatıp başka bir odada şarja takmanız gerekmektedir. Aksi takdirde telefonla uğraşır ve hiç bir zaman uykunuzu tam alamazsınız. Küçük bahanelerin arkasına da sığınmamak gerek bu bahaneler telefona alarmı kurup sabah erken kalmak gibi başlıca bahanelerdir. Eğer erken uyanmak istiyorsanız bir çalar saat alıp onu kurabilirsiniz. Acil olarak sizlere telefondan ulaşmak isteyenler tabi ki olacaktır onları ise işaretleyerek acil olanların çağrılarını kabul edip diğer tüm çağrılara telefonunuz kapalı olacaktır. Acil gelen yani istediğiniz kişiler sizi arayıp ulaşabileceklerdir.

Peki telefonlarınızı yatak odanızın dışında neden tutmanız gerektiğini açıklayalım size bir ışık ve gece gündüz algısı olarak insanlar telefonları gece kullandıklarında telefonların ekranlarının mavi ışıkları gece gündüzü karıştırıp uykunuzu kaçırabilir. Ve beyinin başladığı işi bitirmek istemesi bu da şöyle oluyor İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarında işiniz varken o işi bitirmek istersiniz. Böylece vaktiniz boşa harcanmış ve uykunuz kaçmış olup sabah huzursuz bir şekilde kalkmış olursunuz.


Uğur Keleş

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!