Stresle Baş Etme Yöntemleri

Kategori: Sağlık - 122 viewsYorum Yazın
Stresle Baş Etme Yöntemleri

Hayat içinde koşturmaca, biriken borçlar, almak isteyip alınamayanlar, Necla da olan ama bizde olmayanlar derken stres faktörleri giderek uzamaktadır. Bu nedenle kendinizi iyi hissetmediğiniz anda hemen teşhis konulur STRES. Günümüz doktorlarının bu nedenle işlerinin kolay olduğunu bile düşünmekteyim ne de olsa tanı hazır stres kaynaklı. Bu kadar yoğun maruz kaldığımız stres faktörlerinin hayatımızdan uzaklaştırmak için peki neler yapmalıyız. Bu bence oldukça ciddi bir problem.
Stres tam anlamıyla vücutta yükselen adrenalin, nor adrenalin ve kortizol gibi hormanların etkisi ile vücudu baskı altına almaktadır. Bu hormanal değişimin etkisiyle maruz kaldığımız ve bizim için somut olan kavramın da tabi ki başa çıkılabilecek bir durum olduğu birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Bunun başlıca yöntemi ise pozitif düşünce, tamam kabul ediyorum bazen bunu yapmak oldukça zor ama imkansız değil. Bu nedenle genel anlamda hayatınız ile ilgili olarak yaşanan gelişmelerde kendinizi sürekli olarak en kötüsüne hazırlamak yerine en iyisini düşünün. Diyelim ki sonuç beklediğiniz gibi değil bu noktada bir b planınız muhakkak olsun. Aklınızda olan bir diğer unsur da hiç bir zaman unutmayın “Rabbim kullarını taşıyamayacağı yüklerle sınamaz” bunu bilmek bile beni birçok duruma karşı telkin etmektedir.
Hani bilimsel olarak bakıldığında ise düzenli ve doğru beslenmenin faydalarından bahsedilmekte ve beslenme yardımı ile de stres kaynaklı hormonal dengesizliklerle baş edilmesinin mümkün olduğu söylenebilmektedir. Beslenme konusunda edindiğim bilgileri sizinle başka bir yazımda uzun uzun paylaşacağım.
Öncelikli olarak benim naçizane tavsiyelerim ise dua etmekten vazgeçmeyin. Dinimizde zor durumlar karşısında bizi ayakta tutan dualara sıklıkla rastlamak mümkün ve düzenli olarak kendiniz ve aileniz için hatta istekleriniz için dua edin. Manevi olark güçlü olan insanlar ve tevekküle sahip olan insanların olaylar karşısında dirayetleri fazladır.


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!