Sınav stresi nedir?

Kategori: Genel / Sağlık - 2.313 viewsYorum Yazın
Sınav stresi nedir?

Stres nedir?
Herkesin baş belası olarak bilinmekte olan Stres nedir sorusuna sizler de elbette cevap aramaktasınız.Peki bu bahsettiğimiz sağlık sorunu nedir? Genel de hangi sebeplerde görülür? Nasıl baş ‘a çıkartılır eğer ki bu tür soruların cevabını bulmakta zorluk çekiyorsanız bizler de yardım edelim.
İlk olarak sorumuz olan ;
Genel de hangi sebeplerde görülür? Bu başlığımızın cevabını açıklayalım.
Bir çok durum stres oluşumuna sebep olabilir. Herhangi bir iş görüşmesine gidildiğinde veya bir sınav olduğunda bir yarışmaya katıldığında stres oluşma aşamalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Örnek verecek olursak eğer ki ; YGS Sınavına girebilecek bir kişide oluşabilecek Stres belirtileri nelerdir?
1 Heyecanlanmak
2 Heyecana bağlı bayılmak
3 Çok fazla düşünmek
4 Sınavın son anına kadar ders çalışmak
5 Aile baskısı
BU STRESLERDEN NASIL KURTULMALIYIZ?
1. HEYECANLANMAK
Günümüz de bir çok kişi sınava, veya herhangi bir tedirginlikte insan vücudunda ki sinir sistemi Stres konusuna çevirmektedir, bu sebepten ötürü ilk olarak her zaman kendinize soracağınız sorulardan bir tanesi Stres nedir? Olsun.
2. HEYECANA DAYALI BAYILMAK
Heyecana dayalı bayılmak genel olarak sınava ilk kez girenlerde görülür.
Sınav esnasında çok fazla düşünmek ve buna bağlı olarak bayılmak ve sınavdan çıkarılır ve sınavdan 0 alırlar. Bir diğer etkende aile olabilir aile çok önemli bir etken bu seni son şansın hayatının sınavı gibi söylenen sözler sınava giren kişiyi büyük strese sokar.
3. ÇOK FAZLA DÜŞÜNMEK
Sınav başladığında acaba nasıl yapacağım nasıl geçecek başarılı olabilecek miyim başarısız mı olacağım diye düşünürsüz. Öncelikle yapmanız gereken tek şey dikkatinizi toplamak ve dikkatinizi başka yerlere çekmelisiniz.
4. Sınavın son anına kadar ders çalışmak
Sınavın son anına kadar çalışmak yanlıştır. Sınavda bir gün önceden çalışmayı bırakıp artık kendinizi dinlendirmelisiniz, ve yarın sınav için normal bir sınav gibi davranıp kendinizi rahatlanmalısınız

5. Aile Baskısı
Aile baskısı çok yanlış olabilir. Genel olarak aileler bu senin son şansın, hayatının sınavı, iyi sonuç almaktan başka şansın yok gibi söylemler sınava girecek kişiyi çok büyük strese sokabilir.
Bunu yerine aileler şu şekilde yaklaşırsa daha iyi olur, sana güveniyoruz bunu yapabilirsin senin için çocuk oyuncağı bu şekilde motive edebilirler.


Uğur Keleş

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!