Kadın Erkek İlişkileri Nasıl Olmalıdır

Kategori: İlişkiler - 2.492 viewsYorum Yazın
Kadın Erkek İlişkileri Nasıl Olmalıdır

Bir insanın gerçekte nasıl bir insan olduğunu maalesef ayrılırken anlayabiliyoruz. Çok az insan menfaatleri bittiğinde de iyi bir insan olabiliyor. Her şey biterken ilişkinizin koptuğu insana, sarf ettiği sözlere baktığınızda geriye kalan koca bir hayal kırıklığı… Ömrünüzü veya vaktinizi bir hiç uğruna harcadığınızın somut delili.. Bu bir kural sanırım, her ölenin arkasından güzel anıları, ayrıldığımız kişinin de kötü yanlarını hatırlamak.
Acaba güzel zamanlarımızda mı daha doğru düşünüyoruz, yoksa öfkeli, kırgın olduğumuzda mı? Normalde insanların öfkeliyken sarf ettiği sözlerin daha dürüst olduğunu söyleyenler var. Ancak ben bundan emin değilim. Bazen sırf sinirden, can yakmak için sarf ettiğim sözlerim oluyor mesela…
Ya da kadınların hassas günleri vardır. İşte o günlerde çocuklarımı normalden daha yaramaz, evimi normalden daha kirli, eşimi de normalden daha kavgacı gördüğüm doğrudur. İşte bu noktada içimizde bir yansıtıcı olduğunu düşünürüm. Neye, hangi ruh haliyle bakarsak o şekilde görüyoruz. Burada Mevlana’nın bir sözü gelir aklıma “Neye nasıl bakarsan o da sana öyle bakar”. Bu sözün anlamını ilk düşündüğümde açıklaması buymuş gibi geliyor. Eşime sorduğumda o biraz daha farklı bir anlam yüklenmişti bu cümleye. Sanırım tek bir manası olamayacak kadar derinlikli bir cümle. Aslında her insan biraz aynadır. Onlara baktığınızda kendinizi görürsünüz. Doğru ve dürüst bir insanın herkesi öyle sanması, lafı devamlı dolandırıp da alttan alta laf sokan insanların da, karşısındaki insanın kendine laf sokup durduğunu düşünmesi bundan sanırım. Yakın zamanda iş ile alakalı bir münasebetim de bir şey daha herkesin olaylara kendi ziyniyetiyle baktığını bana kanıtladı. Bir çok insanın karşısındakini gerçekten anlamak yerine, kendi yargılarından kurtulamadığını anladım. Bu noktada eşime gerçekten teşekkürü bir borç bilirim. Erdemli bir insan olarak devamlı geri bildirim yoluyla birbirimizi doğru anlama, anlamaya çalışma noktasında bana çok şey kattı.

Kadın Erkek İlişkileri

Ne mutlu ki hala, karşımıza birbirine bir şeyler katabilen ve etrafındaki olaylardan ders alabilen, kendine bir şeyler katılmasına izin veren insanlar var. Ara sıra sizin hoşunuza gitmeyen şeyleri söyleyen insanları dinleyin,hiçbir münakaşaya girmeden dinleyin ve üzerinde düşünün. Onun yerine koyun kendinizi.. Belki bir gün o insana katılmasanız da, anlarsınız. Bir insanı anlamak için aynı düşünmek zorunda değilsiniz.
Ve unutmayın bir insandan ayrılırken onu incitmek size hiçbir şey kazandırmaz, hatta belki son nefesinizi veremeyiş sebebiniz olur. Kimseye ceza vermek kimsenin haddi değil. Üstelik bu dünyada kurulan hiçbir mahkeme de, öbür taraftakine benzemez. Sadece bu dünya için çalışmayın lütfen, öbür tarafta yaptığınız iyiliklere, affetmeyi başardığınız şeylere ihtiyacınız olacak. Er yada geç yaptığınız her şey size geri dönecek. Vicdanınızı susturmayın o size Allah ‘tan bir lütuftur. Ondan başka bir kontrol mekanizmanız yok benliğinizde…
Yastığa kafanızı koyduğunuzda vicdanınızı sızlatacak şeyler yapmamız dileğiyle…


Didem Ararat

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!