İnsan Nasıl Mutluluğu Yakalar

Kategori: Genel - 181 viewsYorum Yazın
İnsan Nasıl Mutluluğu Yakalar

Bir yolum var sadece Rabbimin hoşuna gitmesini istediğim. Ne yaşarsam yaşayayım bir tek O nun beni anladığına emin olduğum… Herşeyi tüm detayına kadar tek bilen olduğu halde, belki de tek bilen olduğu için bana en merhametle yaklaşan O olduğu için..
Ama ne yazık ki kendi düşüncesinden başka insanların düşüncelerini beğenmeyen, kendi aklından başka akılları küçümseyen bir sürü insanla bir arada yaşıyoruz. Yüce Peygamberimize vahyedilen ‘Senin dinin sana, benim dinim bana’ cümlesini asla derinden kavrayamamış insanlarla birlikteyiz. Zorlaştırmayın, kolaylaştırın lafını dinimiz, sadece dini vecibeleri yerine getirme konusunda söylemiyor. Peki neden kimse birbirinin hayatını kolaylaştırmıyor.
Biz Müslüman bir ülke olabiliriz ama Müslüman gibi yaşayan bir ülke değiliz. Eğer öyle olsaydı, sosyal medyada en ufak bir paylaşımda bile bilmeden etmeden o kadar birbirine küfür eden insan olmazdı, işçi hakkını alnının teri kurumadan alırdı, kul hakkıdır diye kimse yere çöp atmaz, sevaptır diye yerde çöp gören onu yerden alırdı, akrabalar bağlarını koparmazdı, kimse hiçbir canlıya zulmetmezdi,emanete hıyanet edilmezdi, kimse aç kalmazdı, açlık sınırında fakir olmazdı…
Çok doğru bir insan değilimdir belki ama en azından zarar vermemeye çalışırım.
Gerçekten kalbinde sadece kötülük taşıyan ve insanları mutsuz edince mutlu olan insanlar var, ben emin oldum buna.. Sebebi kendi mutsuzluğu olabilir ancak mutlu olmak ya da olamamak da sizin elinizde.. Hep mutlu olamazsınız ama hep mutsuz da olamazsınız.. Daima mutsuzsanız sorun sizdedir, lütfen sebebini araştırın. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor, herkes bir acı yaşıyor. Asıl mesele şu; yaşadıklarınız sizi daha teslim ve olgun mu yapıyor, yoksa isyankar mı… Bu dünyada mutlu olmanın tek yolu islam inancıdır. İslam bir yaşam tarzıdır ve bütünüyle dünya hayatını kapsar. İlk bebeğim öldüğünde bana acımın içinde sakladığım gururu veren tek şey, inancımdı.Cennete gönderdiğim ve orada bana mükafat olacak bir evladı 9 ay karnımda taşımanın gururu… İnancım olmasaydı belki süreci atlatmam daha da sıkıntılı olurdu. “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” dedik ve bitti elhamdülillah. Her ne istersen iste bir tek O ” Ol” derse olur. Gerisi sadece boş laf….


Didem Ararat

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!