Hamilelik Süreci

Kategori: Çocuk Bakımı - 4.355 viewsYorum Yazın
Hamilelik Süreci

Hamilelik bir kadının hayatında bir çok değişikliğin olduğu bir süreçtir. Tabi ki bir mucizenin de başlangıcı…Özellikle ilk hamilelik hem tarifsiz heyecan ve duyguların hem de kaygıların olduğu bir süreç. İlk hamilelik, ikinci ve sonrasındaki hamileliklerden farklıdır. Öncelikle ilk hamilelikte devamlı bir merak söz konusudur. Tabi ki ilk hamileliğinizi öğrendikten bir kaç hafta sonra sizi muhtemelen aşırı koku alan, duygu dalgalanmaları yaşayan, midesi bulanan bir kadın bekliyor. Üstelikte karnınız büyümemiştir ve bebek hareketlerini hissetmiyorsunuzdur. Bu nedenle sizi hamileliğe motive eden tek şey de doktor kontrollerinde onu izleyebildiğiniz Usg ‘dir. Sık sık gidip onu görme isteği duyabilir, hareketlerini hissetmediğiniz için sağlık ve canlılık durumu ile ilgili kaygılar taşıyabilirsiniz. Biraz daha büyüyüp hareketlerini hissedeceğiniz günleri iple çekersiniz. İlk hamilelik süreç olarak annelere daha uzun gelir. Çünkü bir evlat sahibi olmanın merak ve sabırsızlığı, devamlı onu düşünmek, zamanın daha yavaş, sürecin daha uzun olduğunu düşündürür. İlk gebeliklerde bebeğin hareketlerini genelde 16-21 haftaları arasında hissetmeye başlarsınız. Bu hissetme durumu kişiden kişiye değişmektedir. İlk zamanlar hareketlerini hissettiğinizde bir an olur ve geçer. Hatta onun hareketi olduğuna bile emin olamazsınız. Ama bu zamanla daha hissedilebilir ve daha sık olacaktır. Hatta son ayınızda elini oynatsa hissedeceksiniz, hem de çok yakından..

Çocuk Gelişiminde Hamilelik Süreci

İlk hamilelik ile ilgili birçok kaygı taşır gebelerimiz. Ne yiyeyim, hangi testi yaptırayım, hangi hareketleri yapayım ya da yapmayayım diye birçok soru gelir aklınıza. Araştırdığınız da birçok yanlış bilginin dışında, farklı tezleri savunan, farklı görüşteki hekimlerle karşılaşırsınız. Sağlık alanında maalesef bir çok konuda tek bir görüş diye bir şey yoktur. Bu nedenle araştırırken ve sorarken bazı bilgileri mantık süzgecinizden de geçirerek kendinize en uygun yaklaşımı seçmelisiniz. Bu konuda zaman zaman bilinçli aile üyelerinizin gebelik tecrübelerinden de faydalanmanızı öneririm. Hamilelikte ilk 2,5 aylık yani 10 haftalık döneme kadar folik asit takviyesini, sonraki dönemde multivitamin takviyesini, 19-23haftalar arası ayrıntılı usg yi, 20.ve24.haftalardaki tetanoz aşısı uygulamasını, 24-28 haftalar arası da şeker yükleme testini gebelikte olmazsa olmazlardan görüyorum. İkili ve üçlü tarama testlerini ve anomali durumlarında bebeği aldırma girişimlerini şahsım adına uygun bulmadığım için hiç o konuya değinmeyeceğim.
Ve tabi ki hamileliğin son aşaması olan doğum sürecinde de sağlıklı bir normal doğum en doğru olan doğum yöntemidir.
Tüm bu gebelik sürecinde anneye, babaya inanılmaz güzel duygular yaşatan bebeğinize ve size sağlıklı günler dilerim.
Bir ebe olarakta hem deneyimlerinizi, hemde sorularınızı mümkün olduğunca cevaplamaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.


Didem Ararat

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!