Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapılmalı Mı?

Kategori: Çocuk Bakımı - 2.417 viewsYorum Yazın
Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapılmalı Mı?

Son zamanlarda gebelikte yapılan şeker yükleme testi ile ilgili bazı ortaya atılan iddialar gebelerin bu testi yaptırma konusunda endişe duymasına sebep olmuştur. Ancak gebelikte ortaya çıkabilecek sıkıntıları sebebiyle gebelikte şeker hastalığının tanısının konulması için bu testin gerekli olduğunu düşünmekteyim. Yazımda size ortaya çıkabilecek sorunları paylaşmak istedim. Yazıyı okuduktan sonra yaptırıp yaptırmamak size kalmış.
Glikoz, Yunanca bir kelime olan ve “tatlı” anlamına gelen “glukus” kelimesi ile, kimya biliminde şeker moleküllerine verilen “-oz” ekinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Basit bir şeker molekülü olan glikoz, hayati öneme sahip olan karbonhidrat türlerinden yalnızca biridir. Monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler şeklinde üç ana gruba ayrılan karbonhidratlardan, “monosakkaritler” sınıfına dahil olan glikoz, hücreler için son derece önemli olan bir enerji kaynağıdır. Hücre yakıtı olarak da adlandırılan glikoz, vücuttaki metabolik reaksiyonlarda bir ara ürün olarak kullanılmaktadır ve hücresel solunumun başlatılmasında önemli rol oynamaktadır. Glikozun esas çıkış noktası ise fotosentez yapan bitkilerdir. Buna göre bitkiler, fotosentez sonucu ürün olarak, hem oksijen hem de glikoz molekülü meydana getirmektedir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Zararlımıdır?

Bir tür karbonhidrat olan ve “üzüm şekeri” ya da “kan şekeri” olarak da bilinen glikoz, en basit yapılı şeker molekülü olduğu için “tek şekerler” anlamına gelen “monosakkaritler” tanımlaması ile özel olarak adlandırılmıştır.
Birçok sebze ve meyve, tam tahıllar, baklagiller ve pirinç ile patates gibi nişastalı besinler, yapılarında doğal olarak glikoz bulunduran gıda kaynaklarıdır. Taze sıkılmış meyve suları, kurumeyveler ve bal da glikoz içermektedir.
Yani sizin yaptıracağınız şeker yükleme testinde doktorunuzun istediği( 50gr veya 100gr)miktarda glikozu vücudunuza alıp kandaki seviyelerine bakılacaktır. Anlayacağınız üzere bu alacağınız glikoz ilk defa şeker yükleme testinde alacağınız birşey değil. Birçok gıda ile hele de yediğiniz hazır tatlılarda bunun kat kat fazlasını almaktasınız. Bu noktada endişe duyacağınız birşey olduğunu düşünmüyorum.
Şeker hastalığının gebelikten önce var olması ya da gebelik döneminde ortaya çıkması, anne adayı ve bebek için bazı risklerin oluşmasını sağlar. Şeker hastalığı olan gebelerde bu süreçte kan şekeri seviyelerinin ne kadar düzenli olması sağlanırsa, diyabet yüzünden oluşacak riskler azaltılır. Gebelik döneminde oluşan şeker hastalığının riskleri, gebelikten önce olan şeker hastalığına göre daha az risk içerir. Ancak bunun gebelerde mutlaka şeker yükleme testiyle belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde anne adaylarında gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum, düşük gibi sorunlar şeker hastası olmayan gebelere göre daha yüksek olur. Gebelikten önce şeker hastası olan kadınların bebeklerinde bazı anomaliler olabilir. Fakat gebelikte başlayan şeker hastalığı böyle bir soruna neden olmaz. Fakat her iki şeker hastalığında bebeğin fazla kilolu doğması yani makrozomik bebek gelişimi söz konusu olabilir. Bu durumda anne adaylarına sezaryen ile doğum yapılacağından, buna bağlı olarak bazı riskler yaşanabilir. Anne adaylarında gebelik döneminde kan şekeri seviyeleri kontrol altına alındığında, oluşabilecek risklerde buna orantılı olarak azalacaktır. Bu yüzden anne adaylarında HbA1C ve glikoz seviyelerinin takibi son derece önemlidir.

Şeker hastalığı görülen anne adayında bebekte olabilecek riskler nelerdir?

Doğum sonrasında akciğerlerin fazla gelişmemesi yüzünden bebekte solunum sıkıntısı yaşanabilir.
Bebeğin makrozomik yani iri olması
Bebeğin olması gerekenden küçük olması
Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık görülme riskleri
İleri aşamada kalp hastalıklarının oluşması
Böbrek anomalileri olması
Beyin ve santral sinir sistemine olan anomaliler
Kulak anomalileri
Sindirim sisteminde oluşacak anomaliler
Size ve bebeğinize sağlıklı günler diliyorum


Didem Ararat

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!