Evlilikte Tükenmeyen Heyecan

Kategori: İlişkiler - 114 viewsYorum Yazın
Evlilikte Tükenmeyen Heyecan

Evlilik eskiden daha saygın bir kurumdu diye düşünüyorum. Şimdi özellikle de bayanlarımızın evlilikten beklentilerine bakılınca sanki bir banka cüzdanı umudu var. Bu elbette hepimiz için geçerli değil kastım ya biz yapamıyoruz deyipte ilk yılında bilemedin ikinci yılında çekip gidenlere. Birçok evliliğinde taze meyvesi daha yeni yaşındayken anne ayrı baba ayrı düzeni kabullenerek büyümek zorunda kalıyor. Elbette kimse boşanmak için evlenmez elbette bir sürü sıkıntı çekmesine rağmen bir evim iki olmasın ısrarı ile çocuklarına saçlarını süpürge eden değmese bile kocasına ömrünü harcayan bayanlar var. Onlar bu yazımı üstlerine alınmasınlar burada ki kastım farklı beklentiler içinde yuva kurduğunu sanan bay ve bayanları kapsamaktadır.

Hemen hemen hepimizin etrafında vardır en büyük yatırımı kendine yapıp sevgililerini bile arabasız seçmeyen, her ilişkisinde ciddi olan ve ciddi bir ilişkinin ağırlılığını kaldıramayan bayanlar ve sadece kaşı gözü süsü püsü için evlenen baylar. Bakarsanız baştan bir sıfır geride başlayan bu evliliğin sonu başından belli. Bir yerde okumuştum gerçek sevgide eğer, çünkü gibi ifadeler yerine sıklıkla rağmen kullanılırmış. Bir insanı eksiklerine, kusurlarına rağmen sevebiliyorsanız işte orada kalın derim. Bir insana dair beklentileriniz büyüdükçe o beklentiler askıda kaldığı müddetçe sevgiler küçülür. Bir laf var güzelim memleketimde annanem sıklıkla kullanır;

“Mal için evlenen maldan, güzellik için evlenen güzelden olur” bu oldukça güzel bir tabirdir ve aslında günümüzdeki pek çok bitişi de açıklamaktadır.

Erkekler açısından bakalım birde olaya o her buluşmasında ışıl ışıl parlayan kadın gerçek bir evlilikte elbette hırpalanacak ama senin için bunu istemiyorsan sen devam et hayatına. Uyandığın yastıklarda yüzünün izi kalmasın. Unutma ki kadınlar ruhunun inceliklerinde sıklıkla kaybolurlar ve kırılgandırlar. Gün olur sana kırılır bırakır kendini çünkü kadın önce kendinden vazgeçer kendinin bittiği yerde senden vazgeçer. Mutluluk kadını güzelleştirir. Sen eğer bir kadını diz izi çıkmış pijamalarla, akan makyajı ile de sevebileceksen al hayatına yoksa yürü devam et ne diyeyim.

Peki normal evliliklerde heyecan tükenir mi? Bu noktada ise önemli olan aradığın heyecanın niteliğidir. Elbette her gün karşıladığın adamı her gördüğünde ilk günkü gibi bir heyecan hasıl olmaz ama aldığın ilk çocuk haberinde, hala seni seven kalbinde içine işleyen kokusunda yüzüne seninle yerleşen çizgilerde en sevdiği yemeği yaptığında heyecan hep vardır. Sen ne yaşamak istersen onu çekersin bir yastıkta kocamak dolu dolu yaşamaktır ilk sıkıntıda eyvallah dememektir.


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!