Dekorasyon ve Renkler

Kategori: Dekorasyon - 2.351 viewsYorum Yazın
Dekorasyon ve Renkler
Evimiz hiç şüphesiz bizlerin hiç şüphesiz mabedidir bu nedenle kullandığımız renklerden evimize aldığımız en ufak bibloya kadar her şey dekorasyonu etkiler. Evimizde ve yaşam alanlarımızda bizim daha farklı hissetmemizi sağlayacak değişimlerin başında da elbette kullanılan renkler gelmektedir. Psikolojik olarak da bilinen bir gerçektir renklerin etkisi ve bu nedenle evde her alan için farklı renk seçimleri ön plana çıkar. Bu renk seçimlerinde kişisel beğenilerinde etkisi azımsanmayacak kadar önemlidir. Ben genel olarak renkleri yansıtması ve ferah olması nedeniyle veya ve açık renkleri tercih ederim ancak her odaya farklı renk kullanan kişilere de özenirim.
Özellikle evlerinde kırmızı gibi iddialı bir rengi göze batmadan kullananlara.. Kırmızı bilindiği üzere oldukça dominant bir renktir ve son zamanlarda da sıklıkla evin birçok alanında kullanılmaktadır. Bu renk dekorasyon aynı zamanda kişiye enerji ve hareketlilik sağlar bunun yanı sıra güç, tutku ve aşkla da özdeşleştirilmiştir. Bu anlamda bence genellikle kendine güvenen insanların tercihidir. Ancak bazı durumlarda mesela loş ışığa maruz kalan mekanlarda bu rengin kullanılması pekde iç açıcı olmaz ama elbette zevklerde tartışmaya açık bir konu değildir. Duvarlar yerine objeler üzerinde kullanılan kırmızı her zaman için göze daha hoş gelmektedir.

Kırmızı gibi sıklıkla tercih edilen bir rengin ardından turuncudan bahsetmek elbette bu renge haksızlık olur ama son zamanlarda yüksek enerjisi nedeniyle dikkat çeken bu renk oldukça dikkat çekmektedir.Turuncu sağlamlığı ve dayanıklılığı ifade eder ve insan psikolojisini direk olarak etkileme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra sosyalleşme anlamında da teşvik edicidir asosyal hayatlarımıza bu nedenle belki biraz turuncu katmak iyi gelebilir. Enerjisinin yüksek olması nedenirle insan psikolojisi üzerinde birçok olumlu etkiyi de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle evimizde küçük objelerde de olsa bu rengi kullanmalıyız.
Renkler demişken huzuru simgeleyen maviye değinmezsek olmaz elbette.  Mavi denildiği zaman akıllara genellikle hep olumlu kavramlar gelmektedir ve evlerde eskimeyen renkler arasında yer alır. Bu renk huzur ve derinliği bir arada sunar aynı zamanda da ruhen ve bedenen oldukça olumlu etkiler sunar. Ama yemek odanız için bu rengi tercih etmeniz kilo almanıza neden olabilir. Yapılan araştırmalar bu rengin iştah açan özelliğini de vurgulamaktadır. Ancak mavinin koyu tonları dekorasyon açısından açık tonlarına nazaran daha az tercih edilir. Bunun nedenleri arasında koyu tonların kasvetli olması ve melankolik ruh halini çağrıştırması gelmektedir. Bu arada benim favorilerim arasındadır.
Elbette kocişim furyası ile birlikte ön plana çıkan pembeden bahsetmezsek olmaz. Bu renk aslında oldukça enerjiktir ve en az mavi renk kadar da huzur verir. Aşkın yanı sıra tüm çocuksu yanlarımızın da ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle kız çocuğu olan evlerin favorisi olmasına rağmen açık tonları duvarlarda oldukça hoş bir etki yaratır bunun yanı sıra son zamanlarda mobilyalarda da olukça farklı tasarımlarda kullanılmaktadır.
Hemen hemen birçok evde olan ve her türlü mobilya ile uyum sağlaması açısından krem ve bej tonları da vazgeçilmezler arasındadır. Huzur veren bir etkisi olmasının yanı sıra birçok renk ile de harmanlanabilme özelliğine sahiptir.
Renkler hiç şüphesiz bizim hayatımıza anlam katar ve küçük objelerle bile mekana farklılık katabilmemize neden olur. Renginizi seçin va hayatı mutlu yaşayın…

Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!