Çocuklara 3 Günde Tuvalet Eğitimi

Kategori: Çocuk Bakımı - 246 viewsYorum Yazın
Çocuklara 3 Günde Tuvalet Eğitimi

Bebeklik süreci içinde bence en zor olanı tuvalet eğitimi. Yeni bir alışkanlık elde etmesi için çabaladığımız
süreci çok yönlü olarak düşünmemiz gerekiyor. Bu konu hakkında farklı uzmanların görüşleri yer almakta ve bunlar
tarafından bu sürecin kolaylıkla atlatılması adına da yöntem ve metodlar tavsiye edilmektedir. Bu sürecin başarı
ile tamamlanması annelerin oldukça mutlu olmasına sebep olmaktadır. Aslına bakılırsa uygun zamanda çok kısa sürede çocuklara bu alışkanlığın kazandırılması da mümkün. Annemin tecrübesiyle üç kardeş olan biz neredeyse 9 aylıkken bezden kurtulmuşuz. Ancak kızım için benim biraz zorlandığım aşikar. Onun bu eğitimi alması için tam zamanı olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni çişi ya da kakası geldiği zaman gözümün içine bakarak bunu ifade etmesi. Ama yine de lazımlık ya da tuvalete oturmayı ret ediyor.

Bunun için okuduğum bazı yazılardan derlediklerimi ve bahar gelirken uygulamayı kafama koyduklarımı sizinle paylaşacağım.

Tuvalet Eğitimi

Bu eğitime başlamadan önce lazımlık olmazsa olmazlar arasında. Bunun yanı sıra ortam sıcaklığının çocuğu üşütmeyecek düzeyde olması da istenmeyen sonuçlar doğurmasının önüne geçmektedir. Karşınızda tam üç günlük bir süreç olduğu için bu süreci evde çocuğunuzla birlikte geçirmeye razı olun.

1. Gün

İlk gün çocuğunuzun kolayca alışkanlık elde edebilmesi için kıyafetini kolayca tuvalete gidebileceği şekilde giydirmeniz de fayda var. Yaz aylarına geliyorsa bu süreç ve sıcaksa iç çıtçıtlı atletler yeterli olur. Gözünüz sürekli çocuğunuzun üzerinde olmalı ve bol sıvı tüketmesini destekleyerek tuvalete sıklıkla çıkmasını sağlamalısınız.

Bunun yanı sıra sizde tuvalete gittiğinizde ona örnek olacak şekilde birlikte gitmeye özen gösterin. Çişi ya da kakası geldiğinde motive eder telkinle onu lazımlığa ya da tuvalete yönlendirebilirsiniz. Her tuvalete çıktıktan sonra muhakkak takdir edin.

Uyku vakitlerinde kaza yaşanmaması için ilk gün muhakkak altını sarın ancak öncesinde lazımlığa ya da tuvalete yönlendirin.

2. Gün

İlk gün uygulananlar devam ettirilir ve bugün çocukla birlikte bir saatliğine evden uzaklaşılır. Evden çıkmadan önce lazımlığa gitmesi sağlanır ve dışardayken bez bağlanmadan bol bir pantolon tercih edilir. Burada amaç çocuk bakımı yaparken çocuğun dışarı da da lazımlık talebinin olması sağlanmasıdır. Evden çok uzaklaşmamak önemlidir tabi. Yanınıza muhakkak yedek kıyafet almalısınız.

3. Gün

Bu günde ilk gün yapılanlar uygulanır. Bugün sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki kere 1 saatlik dışarı çıkılır ve yine dışarıda lazımlık talebinin olması sağlanır.

Bu süreçte en önemli olan hiç şüphesiz çocuk ve annenin bir çatışma içine girmemesi ve çocuğun lazımlık kullanmaması durumunda sert tepkiye maruz kalmamasıdır.


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!