Cilt Kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

Kategori: Genel / Sağlık - 2.290 viewsYorum Yazın
Cilt Kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

CİLT KANSERİ

Cilt kanseri dokulardan oluşan kanser türlerinden bir tanesidir. Günümüz de tedavisi oldukça zor olması ile beraber, sadece Kemoterapi sonucu itibari ile sadece bir süreliğine engelleyebilirsiniz. Vücudun herhangi bir yerinde çıkması sonucun da oluşan Kanser türlerinden bir tanesi olarak da bilinmektedir.

Cilt Kanseri kaç türlüdür?

Cilt kanseri her kanser gibi Dişi ve Erkek olarak ayırt edilmektedir. Eğer ki halk dili arasın da ‘’ Kötü ‘’ dişliye geldiyseniz ileri de yaşayanacak sorunların oldukça fazla olduğunu dile getirebiliriz.

NONMELANOM CİLT KANSERİ NEDİR ?

Cildin üst kısımlarında ortaya çıkan bir cilt kanseridir. En yaygın görülen bir cilt kanseriridir. Yapay veya doğal ultraviole ısıgına maruz kalan kişilerde nonmelanom cilt kanseri daha fazla artabilir.

MELANOM CİLT KANSERİ NEDİR?

Daha az görülen bir cilt kanseridir, fakat diğer cilt kanserlerine göre çok tehlikeli bir cilt kanseridir.

Melanom cilt kanseri tek bir noktada kalmaz vücudun organlarına da bulaşabilir bu cüzden çok tehlike bir kanserdir. Dünya sıralamasında 19’uncu sırasında görülen bir hastalıktır. Belirtilerini şu şekilde gözlemleyebiliriz. Eğer vücudun herhangibi bir yerinde ben varsa veya olmayan bir leke çıkmış ise var olan ben veya lekede herhangibi değişiklik varsa bu melanom cilt kanserinin belirtileridir.

MELANOM CİLT KANSERİNİ NELERDEN DOLAYI ARTABİLİR?

  • Çok fazla solaryumda kalmak
  • Çok fazla güneş ışınına maruz kalmak
  • Sigara içen kişilerde
  • Sarışın olan kişilerde
  • Ultraviole ışınlarıyla bir cilt kanseri tedavisi olmak ve benzeri olaylar melanom cilt kanserini arttırabilir.

CİLT KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

Deri kanseri denildiğinde ilk akla gelen ben ve ultraviole ışınlarıdır. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerekir. Bunun için SAĞLIK BAKANLIĞI tarafından seminerler ve konferanslar düzenlenmelidir. Genel olarak çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir bunun için çocuklarda erken yaşlarda güneş yanıkları oluşmaması için dikkat edilmeli bunun içinde aileler tarafından çocuklar kontrol edilmeli, egerki bir güneş yanığı veya bir cilt kanseri belirtisi varsa hemem hastaneye veya en yakındaki sağlık ocaklarına götürülmeli. Erken teşhis durumun da tedavi yolu ile başarı oranı %90 dır.

CİLT KANSERİNE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?

  • ZERDEÇAL

Maryland üniversitesi tıp merkezinde yapılan bir araştırma sonucu zerdeçal kanseri bazı türleri önlemeye yardımcı oluyormuş. Zerdeçal enfeksiyon tedavisinde kullanılan bitkisel bir çözüm olmanın yanında cilt kanserindede kullanılmaya maşlamıştır.

  • BİTKİSEL BİRLEŞİM

Cilt kanseri virüs enfeksiyonu ile uçuk mikrobu nedeniyle oluşur.

Potasyum iyodür  içeren  zerdeçal ve yeşil çay karıştırılarak cilt kanseri olan noktaya sürülebilir. Ancak önce doktora başvurulmasında fayda var.

  • YEŞİL ÇAY

Japonya da yapılan araştırma sonucu yeşil çayım cilt kanseri hastalar üzerinde düzenli olarak uygulandığında oldukça etkili olduğu görülmektedir. Yeşil çayın içinde bulunan ponifenol denilen madde bulunmaktadır, bu madde kanser önleyici etkiye sahiptir.

 


Uğur Keleş

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!