Cilt Beyazlatma Yöntemleri- Domates Maskeleri

Kategori: Cilt Bakımı - 101 viewsYorum Yazın
Cilt Beyazlatma Yöntemleri- Domates Maskeleri

Esmer bir ten bence her zaman güzel görünmekte ancak bazen doğal yıpranma sonucu olarak esmer ten sağlıksız tonaj sorunlarına da kolaylıkla meyledebilmektedir. Bir de nedendir bilinmez beyaz ten algı olarak geçmişten günümüze güzellikle birlikte anılmaktadır. Bu nedenle esmer biri olarak esmerlerin bana kızmamasını rica ediyorum ama beyazlatıcı maske önerilerini de sizinle paylaşmak istiyorum.

Tabi tüm bunlara rağmen söylemek istediğim Bir şey var ki o da sarışının adı esmerin tadı deyimi elbette 🙂

Bu maskeler ile cildiniz de bir güney koreli beyazlığı elbette ki sağlanmayacaktır ancak bilmeniz gereken cilde oluşan ton farklılıklarının düzene gireceği ve daha sağlıklı bir görünüm elde edileceği gerçeğidir. Son yıllarda ülkemize gelen boz beyaz arap kadınlarının da aslına bakılırsa sırları arasında birçok beyazlatıcı krem de bulunmaktadır. Ben bir tanesini kullanmaya niyetlendim ancak kokusu o kadar iğrençti ki dayanamadım:) Ayrıca bu maskeler ile sadece yüzünüzde değilde koltuk altı, bikini bölgesinde de oluşan kararmaların önüne kolaylıkla geçmeniz mümkün olmaktadır. Özellikle hamilelik ve doğum sonrası oluşan cilt lekelerinden de bu maskeler aracılığı ile kurtulmak mümkündür.

Bu kadar yaı yeter tarifler gelsin;

1. Domates Maskesi

Domates maskesi faydaları;

  • Domates kolaylıkla temin edildiği için domates maskesi yapımı oldukça kolaydır ve özellikle yaşlanma karşıtı olarak da bilinir.

  • Domates maskesi ile cildinizde biriken toksitlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

  • Domates maskesi cildin rahatlamasına ve ferahlamasına yardımcı olur.

  • Domates maskesi ciltte yaygın olarak çıkan sivilcelerin giderilmesinde ve oluşan siyah noktalardan kurtulma da faydalıdır. 

  • Domates maskesi özellikle cilt rengini beyazlatmada da kullanılmaktadır.

Domatesin tadının haricinde doğal bir beyazlatma aracı olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle domates içeriği olan birden fazla maskeyi sizinle paylaşacağım. Ben en kolay olanı tercih ediyorum.

Domates ve Şeker

Yarım domatesin kabuğunu soyarak şeker ilave ediyorum ve yüzüme peeling yapar gibi sürüyorum. İşin aslı çok da süre tutmuyorum ne kadar kalabilirse o kadar iyi olduğu söyleniyor. Bu şekilde lekelerden kurtulmak mümkün olduğu gibi beyazlama etkisi de olduğu söylenmektedir. Benim tek sorunum düzenli yapamamak ama tavsiye edilen uygulama haftada en az iki kere yapılması.

Domates ve Un

1 adet domatesin kabuğunu soyarak macun haline gelene kadar un ilave edin ve maskeyi boyun bölgenizde dahil olmak üzere cildinize uygulayın. Bu karışımda lekeler ve beyazlatma konusunda etkili.

Domates, Yoğurt ve Yulaf

Domates suyu, bir kaşık yoğurt ve yulaf sizin için yeterlidir. Karışımı cildinizin kararan bölgesine uygulayın ve 15-20 dk bekletip ılık su ile yıkayın. Bu üçlünün ayrı ayrı etkisi olduğu bilinmekte.

Ancak unutmayın ki en mucizevi ilaç bile düzenli kullanımda etki eder. Bunun yanı sıra kuru bir cildiniz varsa asidik özelliği ile cilt kurutabilen domates kürü yerine farklı tarihler uygulayın. Bunu da diğer yazımda sizinle paylaşacağım.


Sena Alsan

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!