Çalışan Kadınlar

Kategori: Genel - 262 viewsYorum Yazın
Çalışan Kadınlar

Bir kadın çalışma hayatına çok şey katar da, çalışma hayatı bir kadına ne kazandırır. Kadınların çoğu ekonomik bağımsızlığı için, kendilerini güvende hissetmek için çalışıyor. Ne yazık ki günümüzde eşlere pek güven olmuyor. Kadınlar da bazen o an için ihtiyacı ve isteği olmasa da gelecek kaygısı ile çalışma yaşamında yer alma mecburiyeti hissediyor. Aslında bir evin dış işleri ve geçimi erkeğe aitken ne yazık ki artık erkekler de illa çalışan bayan olsun istiyor. Hayat ve geçim zor anlıyorum ama hiç kusura bakmasın o erkekler… Evini geçindirmeye güveni yoksa evlenmesin arkadaş. Bi de meslek seçiyorlar “aman öğretmen olsun” diye.. Niyeymiş, yarım gün çalışacak evin işine de yetişecek diye… O yüzden bakın öğretmen kızlarımıza kapış kapış:)) Yani kusura bakmayın da kadın bizim gibi ataerkil toplumda çalışınca iyice sömürge gibi oluyor. Çünkü birçok kadın hem iş hayatında, hemde evde tüm işlerin yükü altında eziliyor. Eskiden çalışan kadın azdı, erkekler işten gelir ayağını uzatırdı. Niye? Tüm gün çalıştı ve para kazandı değil mi? Ya peki kadınlar çalışınca niye öyle olmuyor. Neden eve gelir gelmez yemek, ütü, temizlik, çocuk bakımı yükü altında eziliyor. Şimdi ben hanımına yar ve yardımcı olan erkekleri tenzih ediyorum bu sözlerden. Ama aybaşı gelince de kadının maaşını bir güzel alıyor, hoşuna gidiyor.. Hayat müşterek ise, evet birlikte çalışılır, birlikte yenir içilir ama kusura bakmayın o ev işleri de birlikte yapılır o vakit.. Sonuçta hayat arkadaşlığı yapıyoruz, bir tarafın devamlı aldığı bir asalak yaşam sürmüyoruz. Bir de şu kadın erkek eşitliğine değinmek istiyorum, ve kadın erkek eşittir diyen hemcinslerime de kızıyorum aslında. Kadın, erkek ile eşdeğerde olabilir ama eşit olamaz. Her şeyden önce 9 ay bir çocuk taşıyorsun ve 2 yıl da emziriyorsun. Fiziksel gücümüz erkekler ile eş değil, hormonlarımız, farklı, toplumda aynı bakış açısıyla karşı karşıya değiliz… Daha bir sürü sayabilirim…

Kadın Olmanın Zorlukları Nelerdir?

İşte bir kadın , özel durumlarına özgü bir çalışma hayatı elde edemiyorsa mutsuz olur. Yani bir kadın hamile olarak işe giderken, aynı işi yapan bir erkekle aynı maaşı almasın ya da aynı mesai saatlerini paylaşmasın arkadaş. Yanlış politikalar kadının iş hayatı ile birlikte mutsuz olmasına sebep oluyor. Tabi ki evli ve çocuklu kadınlar için söylüyorum.Çünkü ne yazık ki iş hayatı, insanın günlük tüm enerjisini almadan bırakmıyor. Eve geldiğinde eşine, ev işlerine ve çocuklarına pek birşey kalmıyor. Hele işte bi de az önce bahsettiğim gibi hanımına yardım etmeyen bir koca varsa ortada gerçekten bu kadının iş hayatında mutlu olmasını beklemek sadece hayal bana kalırsa..
Naçizane önerim kadınlar çalışsın evet, ama 10 kadının çalışması gereken yerde 20 kadın çalışsın , yarım gün çalışsın. Devlet, kadının çocuğuna bakıcı parası vereceğine, ona annesini versin. Ben biliyorum çalışan bir annenin duygularını..
Kadınlar Dünyaya da, çalışma hayatına da çok güzel şeyler katabilir ama bırakın da evine, ailesine de çok güzel şeyler katabilsin.Malesef çoğunlukla ülkemizde çalışan kadın, fiziksel ve ruhsal olarak ezilen bir kadın konumuna düşüyor.
Hem kadına şiddet, hem kadın hakları, hem de kadının çalışma hayatı ile ilgili yüz güldürücü yerlere gelmek ümidiyle….


Didem Ararat

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!