Bebeklerde Kendine Vurma Nasıl Engellenebilir

Kategori: Çocuk Bakımı - 128 viewsYorum Yazın
Bebeklerde Kendine Vurma Nasıl Engellenebilir

Bebeklerde görülen bu davranış eminim ki her anne babayı endişelendirmektedir. Bu davranışa ait nedenleri yazmıştım daha önce bu davranışın önüne geçebilmek için neler yapabileceğimizi de bu yazı da ele alacağım. Bende kızım da bu hareketleri yapınca endişeleniyor hatta sinirleniyorum çünkü kızım genellikle yapmasını istemediğimiz bir şeye karşı çıkınca, uyku arasında ve yaramazlık esnasında bu davranışı sergiliyor. Büyüklerimiz şımarıklık olarak yoruyor ve daha ötesi almaya çalıştığım önlemlerde kendi bildiklerine devam ediyor. Ben birçok yerden okuduğum gibi tepki vermemeye çalışıyorum ya da kendi haline bırakmaya ancak evde olan diğer kişiler ağlaması ya da vurması dursun diye istediğini yaparak pes etme yoluna gidiyor. Bu durumda ağlayarak ve kendine vurarak istediğini elde eden kızım bu üstünlüğü benim üzerimde sağlayamayınca bizde ipler kopuyor.

Ben çalıştığım için annem kızıma bakıyor ve sağolsun çok iyi bakıyor sorun yok hatta benden bile naif bu nedenle ağlamasına kıyamıyor ve kızım bunu artık çözmüş. Doğal olarak benden de aynı tepkileri bekliyor ve aslına bakarsa bu beni çok yoruyor. Ben kendimce bir düzen oluşturmaya çabalasam da nafile çünkü benim yanında olduğum vakit kısıtlı. Bu noktada ne yapmalıyım işte onun hakkında Bir şey bulamadım. Bende el mahkum tamam ağlama ya da kendine vurma diye istediğini yapıyorum ya da bazen çıldırıyorum. Normal bir büyüme ortamında ise çocukların ağlama nöbeti ya da kendine vurma sürecinde sakinleşinceye kadar beklemek ve müdahale etmemek gerekmekteymiş. Ben bunu şimdilik uygulayamıyorum ancak birçok çocuk uzmanı tarafından tavsiye edilen de bu yöntem.

Bebeklerin dikkat çekmek ya da ilgi eksikliğini gidermek maksadıyla da bu eğilimi göstermesi durumunda ise onu ayırdığınız zamanı ve niteliğini gözden geçirin ve daha fazla zaman ayırmaya çalışın. Onunla sıklıkla konuşmanız ve onun sizde değerli olduğunu vurgulamanız da endişelerinden uzaklaştırır ve bu vurma eğiliminin azalmasına neden olur.

Eğer uyku öncesindede harp yaşıyorsanız sakinleştirici müzik düzene oturmuş bir uyku ve sarılma da yine bu eğilimin hafiflemesine neden olan davranışlar arasndadır.

Ben bebeğim konusunda yeterliliğimi sürekli olarak sorguluyorum ve itiraf etmek gerekirse de hatalar yapıyorum. Bu hatalar elbette büyük değil ama daha iyisi olmak için çabalarken bu baskı ile birşeyler yapamıyormuyorum bilemem. Bu cümlede çok karışık oldu zaten ancak büyük bir ailede çocuk büyütenle bilir ki düzen sağlamak mümkün değildir bebek için ve bu nedenle de bazen olduğu gibi kabul etmek ve o küçük ellerin tadını çıkarmak varlığına şükretmek en iyisidir.

Sizi herkes sorgulayabilir ama neler yaşadığınız konusunda en ufak fikirleri yoktur…


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!