Bebeklerde Kendine Vurma Eğilimi

Kategori: Çocuk Bakımı - 151 viewsYorum Yazın
Bebeklerde Kendine Vurma Eğilimi

Birçok anne baba eminim ki benim gibi bebeklerine ya da çocuklarına ilişkin garip davranışları araştırmak için interneti kullanılmışlardır. İnanın bu sıra giderek hırcınlaşan ama aynı oranda sevimlileşen bir kızım var. Bazen onun karşısında kendimi yetersiz ve suçlu hissediyorum. Annelik eminim ki çok zor ama sana kattıkları bir o kadar güzel ki. Şimdi şu noktada anlaşalım kimse mükemmel değil ve her çocuk için en iyi anne duyarlı olduğu sürece kendi annesidir. Ama Maalesef ne kadar iyi olmaya, anlayışlı olmaya çalışırsanız çalışın bir noktada kendi insanlığınıza yenildiğiniz ve çaresiz kaldığınız oluyor. Bu olacakta eminim 20 aylıkken de olacak, 20 yaşında da olacak biz onlarla kendi eksiklerimizi tamamlayacağız. Ama yine de ne yaparsak daha iyi olur konusunda da her daim fikirlere ve desteğe açık olmak lazım.

Ben bu ara kızımın hırcınlığından muzdaribim aslına bakılırsa nedeni de gayet açık ortada. Ben ona yeterince zaman ayıramıyorum. Benim zamanlama konusunda sıkıntılarım var sanırım çünkü ben kendimde dahil olmak üzere kimseye zaman ayıramıyorum. Kızım bu nedenle daha hırcınlaşıyor gözlemlediğim kadarıyla ona zaman ayırdığım, oynadığım ve gezdiğim zamanlarda onun hırcınlığı azalıyor ve daha uysal oluyor ama ben birşeyler yapmaya başladığımda beni duymayarak ya da kendine vurarak bildiğin bir tepki koyuyor. Bebek deyip geçmeyin evet fiziksel anlamda küçükler ama zihinleri o kadar engin ki sizin yüz ifadenizden dahi kendilerine pay çıkartıyorlar.

Kızımla yaşadığım küçük bir olayı size örnek vermek istiyorum. Geçen hafta yoğun tempoyla çalıştım bir gün evde bir gün işteyim ve onaltı saat çalışıyorum hemde gece bu nedenle sabah bir enkaz olarak eve gittiğimde son güç emaremle kahvaltı hazırlayıp birlikte yemeye çalışıyorum derken maksimum on ikiye kadar dayanıp uyuyorum. Kızımı uyutup öğle uykusunda yanıma yatırmışlar elbette benden önce uyandı. Uyku arasında hissediyorum minik eller yüzümde dolaşıyor ve öpüyor beni bunu yaparken de “anne kak ödedim(özledim)” diyor. Bu noktada uyuduğum için kendime kızıyorum yorulduğum için bünyeme… O küçük eller hızlı bir şekilde şarj ediyor seni elbet ama özel sektör annelerinin ve bebeklerinin ahını ödeyemez kimse..

Gelelim bu vurma eğilimine 18 ay döneminde başlayarak 3 yaşına kadar devam etmesi olası ve bebeklerin %20’sinde görülen bir hareketmiş. Nedenleri arasında ise farklı maddeler sıralanabilmektedir.

  • Kendini rahatlatma: Bana oldukça garip geldi ama ritmik hareketler çocuğun kendini rahatlatmasına neden olmaktaymış.
  • Acıyı hafifletme: Bebeğin eğer başka bir yeri kulağı, dişi gibi ağrıyorsa bu ağrıdan dikkati dağıtmak maksadıyla yapabiliyorlarmış.
  • Kaygı ve endişe: Bebekler tam olarak kendilerini iafede edemedikleri ve anlaşılmadıkları zamanlarda kafalarına vurarak tepkilerini ortaya koyabiliyorlarmış.
  • Dikkat çekme ihtiyacı: İlgi eksikliğinin olduğu zamanlarda bebekler dikkat çekmek için bu tarz davranışlara başvurabiliyorlarmış.
  • Gelişimsel problem: Bu davranış çok nadir gelişimsel bir problemin ve otizimin habercisi olarak da karşımıza çıkabiliyormuş.

Bebeklerde kendine vurma bu nedenler ile karşımıza çıkıyor elbette ama bunun birde bizde yarattığı bir travma söz konusu. Bebeğiniz kendine vururken kayıtsız kalamıyorsunuz hatta sinirlenebiliyorsunuz peki nasıl başedilebilir bunu da devam eden diğer yazımda sizinle paylaşacağım. Hlen araştırıyorum çünkü.


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!