Adet Dönemi Gerginliği

Kategori: Sağlık - 82 viewsYorum Yazın
Adet Dönemi Gerginliği

Erkekler bilmez ama kadınlar maalesef her ay inanılmaz bir hormanel değişim yaşarlar. Bu değişimlerin sonucu olarak da hem fiziksel hem de duygusal anlamda hızlı geçişler yaşanmaktadır. Birçok kadın bu dönemde aşırı gergin ya da hassas olabilmektedirler. Bu nedenle bu dönemi hafif bir şekilde atlatmak için önerileri de değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Ben özellikle bu dönemde aşırı şişkinlik ve sinir harbi yaşamaktayım. Bunu anlamak tabi ki beyler için oldukça güç. Bu dönemde vücudumuzda olan değişimlerden hafif bir şekilde kurtulmak nasıl mümkün diye azıcık bir araştırma yaptım ki önerilere de açığım zaten.

Bu dönemde tuz, alkol, kafein ve sigara alışkanlığı olanlar için daha gergin geçtiği yapılan birçok araştırma ile ortaya konmuştur. Bu nedenle bu dönemde bu tüketim gruplarını azaltmada oldukça fayda var. Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde de aynı oranda bu gerginlik ya da fiziksel değişimlerin daha az gözlemlendiği ortaya konmuştur. Bunların yanı sıra serotonin arttırıcı gıdalar ve omega üç artışı sağlayacak besinlere yönelerek bu dönemde ki geçişlerden en hafif bir şekilde etkilenebilirsiniz.

Her kadın bilirki bu dönemde özellikle şekerli besin gruplarına artan eğilim söz konusudur ve artan yeme isteğini bastıramamak nedeniyle de kilo alımı sonuç harpten çıkmış bir bünye elbette ki:)

Ne yapılabilir peki bu zamanlarda?

Adet dönemi artan iştah nasıl bastırılabilir?

Benim bu konu da yaptığım araştırmalar doğru besinleri seçerek ve tokluk hissi sağlayacak gıdalara yönelerek olduğu yönündedir. Bunun yanı sıra bitkisel çaylar özellikle de papatya çayı bu dönemde stres azaltıcı bir etki yaratmakta ve bu dönemin en az hasarla atlatılmasına da olanak sağlamaktadır.


Duygu Maghrabi

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!